Artykuły
23.05.2016 22:09

Bajtek wskrzeszony na Pixel Heaven 2016

Już niedługo, bo 3-5 czerwca, w Warszawie odbędzie się Pixel Heaven 2016. Retro & Indie Gaming Fest. To już czwarta edycja tej wyjątkowej imprezy a na jej niepodrabialny klimat złoży się jak zwykle wiele atrakcji. Wśród nich uderzeniowa dawka tęsknoty do lat 80-tych, czyli specjalny numer czasopisma Bajtek, kultowego tytułu od którego rozpoczęła się polska kultura medialna gier komputerowych.

Czwarta edycja Pixel Heaven będzie największą w historii imprezy. Chodzi tu zarówno samą przestrzeń – czyli postindustrialne hale Zajezdni Autobusowej przy ul. Włościańskiej 52 w Warszawie, jak również zróżnicowanie i rozległość programu. Zacznijmy od wyjątkowych gości specjalnych. W tym roku są wśród nich Peter Molyneux, bracia Oliver, Jon Hare czy Ben Daglish. Następnie przebogata strefa retro, w której poza komputerami odwiedzający pograją też na flipperach i automatach arcade. Ponadto strefa komiksowa i planszówkowa, strefa VR i masa innych atrakcji przygotowanych przez wystawców i partnerów imprezy. W trakcie Pixel Heaven odbędzie się też największy w Polsce konkurs dla niezależnych twórców gier PIXEL.AWARDS 2016. Na głodnych i spragnionych czekać będzie oferta foodtrucków. W sobotni wieczór przyjdzie pora na afterparty – tym razem zaprosimy na 80’s Synth Festival – czyli koncerty muzyki elektronicznej w klimacie lat osiemdziesiątych. A Bajtek, którego specjalny numer zabiorą do domu goście Pixel Heaven, będzie więc – jak widać – wyjątkową wisienką na gigantycznym, pysznym retro-indie torcie.

Bajtek

Pixel Heaven to w polskiej ofercie imprez wydarzenie wyróżniające się wyjątkową atmosferą przypominającą kultowe copy-party demosceny. O tym, dlaczego tak wiele osób nazywa je „festiwalem z duszą” w dużej mierze decydują fascynacje i osobiste doświadczenia organizatorów. „Wszystko zaczęło się dla tak naprawdę w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Najpierw od “salonów arcade” – półmrok, ścisk i kakofonia pięknych dźwięków, inny świat i Moon Patrol. Potem czas pierwszych komputerów domowych. Jedyne co pamiętam z roku 1986 to mój ZX Spectrum + z zielonym monitorem Neptun oraz Mundial w Meksyku. Potem był C64, a na koniec “tamtych” czasów – wymarzona Amiga 500. Bruce Lee, Boulder Dash, Highway Encounter, Saboteur, Maniac Mansion, potem Cannon Fodder, Shadow of The Beast, Chaos Engine… Nie da się tego wymienić. Magiczne czasy giełd komputerowych, Bajtka, Top Secretu i Secret Service – wehikułów, które przenosiły nas do lepszego świata. Wraz z nastaniem ery PC ta magia odeszła w przeszłość, ale nie została zapomniana. Od nawiązania do początków elektronicznej rozrywki zaczął się Pixel Heaven w roku 2013. Ale nie było mowy o łzawej melacholii – była zabawa i 8-bitowe krew i pot spływające po ścianach wypełnionego po brzegi klubu CDQ w Warszawie. Od tamtej pory Pixel Heaven rośnie, co roku gromadząc graczy, twórców i wszystkich zainteresowanych elektroniczną rozrywką w nieskrępowanej, luźnej atmosferze niepowtarzalnego festiwalu” – opowiada Robert Łapiński, główny organizator i wydawca magazynu Pixel.

Udział w trzydniowym festiwalu to koszt 60PLN za wstęp. Rejestracji można dokonać już teraz na oficjalnej stronie festiwalu. Dzieci do lat 13 wchodzą na Pixel Heaven za darmo, bo – jak mówią organizatorzy – jedną z misji wydarzenia jest szerzenie wiedzy o korzeniach rozrywki elektronicznej w Polsce i miłości do kultury retro i indie wśród kolejnych pokoleń graczy.

 

Więcej informacji o Pixel Heaven:  www.pixelheavenfest.com

Pixel Heaven 2016. Retro & Indie Gaming Fest.

3 – 5 czerwca 2016 r.

Zajezdnia Autobusowa MZA

  1. Włościańska 52, Warszawa

Strona Facebook: https://www.facebook.com/PixelHeaven

Wydarzenie Facebook: https://www.facebook.com/events/1665946693688497