Split Lato 2014
League of Legends
29.05.2018 20:06

Polacy w EU LCS | Turniej kwalifikacyjny i Split Lato 2014

Po raz kolejny nadeszła pora by spojrzeć w przeszłość zobaczyć jak radzili sobie Polacy w rozgrywkach EU LCS. Poprzednim razem cofnęliśmy się do wiosny 2014 roku, kiedy to polska drużyna Roccat zajęła 3 miejsce w Europie. Tym razem zobaczymy, jak wyglądał turniej kwalifikacyjny i split lato 2014.

Turniej kwalifikacyjny lato 2014

Jak co split, proces kwalifikacji zmieniał swój format. Tym razem 3 najlepsze zespoły z Championship Series rywalizowały z 3 najsłabszymi drużynami poprzedniego splitu w LCS. Przed spadkiem bronili się: Selfie z SUPA HOT CREW oraz Creaton występujący w Millenium. O awans natomiast starała się złożona z samych Polaków ekipa Denial eSports EU. Co ciekawe w skład Denial wchodzili Kikis i Woolite, którzy niedawno zajęli drugie miejsce w EU Masters, oraz obronili tytuł mistrzów Polski w barwach Illuminar Gaming. Tym razem uniknęliśmy bratobójczych pojedynków w meczach o wszystko, co oznaczało, że mogliśmy mieć aż 12 polskich zawodników (wliczając ekipę Roccat) w EU LCS.

Millenium vs Ninjas in Pyjamas

Creaton musiał poważnie drżeć o swoją przyszłość w EU LCS. Jego rywale z NiP byli przez wielu uważani za najlepszą, niegrającą w LCS ekipę w Europie, która na spokojnie mogłaby rywalizować z najlepszymi. W skład NiP wchodzili bowiem Nukeduck, Freeze oraz Mithy, czyli zawodnicy, których każdy fan europejskich rozgrywek League of Legends powinien rozpoznawać. Na szczęście dla zespołu Polaka spuścizną Ninjas in Pyjamas jest porażka. Mimo plejady gwiazd, która przewinęła się przez tę organizację, nie udało im się awansować do najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie. Millenium aktywnie się do tego przyczyniło, wygrywając ten mecz 3:2.

SUPA HOT CREW vs Cloud 9 Eclipse

Jeśli spojrzymy na to, co zawodnicy obu drużyn osiągnęli w przyszłości, wynik 3:0 na korzyść SHC jest niewytłumaczalny. Ze zwycięskiego składu tylko Selfie i Mr.Rallez grają jeszcze na najwyższym poziomie, o ile występy w drużynie akademii TSM tego drugiego, możemy do takich zaliczyć. Po stornie C9E natomiast występowali Odoamne, Santorin, Febiven i Hjarnan. Zawodnicy, którzy mają na swoim koncie trofea, wyjazdy na mistrzostwa świata oraz grę w najlepszych europejskich drużynach. Wydaje się to wręcz niemożliwe, że ta drużyna nie weszła do EU LCS.

Copenhagen Wolves vs Denial eSports

Do tej pory wszystkie drużyny z Polakami w składzie wychodziły zwycięsko ze swoich pojedynków. Niestety ten trend się nie utrzymał. CW ograło Denial 3:1 i podobnie jak pozostałe drużyny z EU LCS obroniło swoje miejsce w lidze. Polscy fani zostali pozbawieni polskich derbów pomiędzy Denial i Roccat.

Split Lato 2014

Nie ma jednak tego złego. Przed startem splitu Woolite dołączył do Copenhagen Wolves w miejsce FORG1VEN‚a i rozegrał cały split w ich barwach jako podstawowy AD-carry. Do drużyny Gambit Gaming w miejsce legendarnego mid lanera Alex Ich‚a dołączył Polak, Sebastian „niQ” Robak, który wcześniej występował z Woolitem w Denial eSports. Do ekipy gambit Gaming w połowie splitu dołączył również znany z występów w MeetYourMakers Jakub „Kubon” Turewicz.

Liczba Polaków w splicie lato 2014 wyglądała następująco:

Copenhagen Wolves: Woolite

Gambit GamingniQ, Kubon (11 spotkań)

Roccat: Xaxus, Jankos, Overpow, Celaver, VandeR

Millenium: Creaton

SUPA HOT CREW: Selfie

Od 8 do 11 tygodnia rozgrywek z 40 zawodników w lidze 1/4 była Polakami. Jest to rzadko spotykany wynik dla jakiejkolwiek nacji, z którym w Europie mogą rywalizować tylko Duńczycy, ale trzeba pamiętać, że od 2015 roku w LCS występuje 10 zamiast 8 zespołów. Przejdźmy już jednak do tego, jak wyglądał split lato 2014 dla zawodników z kraju nad Wisłą.

Copenhagen Wolves: Woolite

Tradycji stało się zadość i drużyna z Polakiem w składzie zajęła ostatnie miejsce w lidze. Mimo końcowego wyniku 8:20 nasz reprezentant wyglądał naprawdę nieźle. Miał jedne z najlepszych wyników w lidze pod względem CSPM (ilość zabitych minionów na minutę) oraz duży udział w zabójstwach zdobytych przez jego drużynę (73,6%). CW przegrywali, ale nie można było o to winić Woolite‚a.

Gambit Gaming:  niQ, Kubon

Rok 2014 jest zdecydowanie najsłabszym w dotychczasowej historii Gambit Gaming. Drużyna, która niegdyś rywalizowała z najlepszymi na świecie, zajęła dopiero 7. miejsce. W jej barwach w splicie lato 2014 wystąpiło aż 10 różnych zawodników. Było to spowodowane głównie problemami z uzyskaniem wiz przez graczy spoza Unii Europejskiej. niQ, podobnie jak Woolite, miał nie najgorszy split pod względem statystyk. Był jednym z najlepiej zabijających miniony zawodnikiem w lidze oraz brał udział w 3/4 zabójstw zdobytych przez jego drużynę. Kubon natomiast wyglądał bardzo przeciętnie. Mając na koncie tylko 11 spotkań, powinien był pokazać coś więcej, by zatrzymać miejsce w drużynie na przyszły sezon i zmazać plamę na honorze, jaką były występy MYM w lecie 2013 roku. W ostatnim spotkaniu regularnego sezonu Gambit rozegrał tie breaka z CW o 7. miejsce, ponieważ obie ekipy zakończyły sezon z wynikiem 8:20, a w starciach bezpośrednich padł remis 2:2. GG wygrali to spotkanie, ale z pewnością nie był to powód do dumy.

Roccat: Xaxus, Jankos, Overpow, Celaver, VandeR

Polska złota piątka w League of Legends zdecydowanie zaliczyła zjazd formy w tym splicie. Drużyna Roccat split lato 2014 zakończyła dopiero na 6. miejscu z wynikiem 12:16. Przyczyną takiego stanu rzeczy był fatalny początek w wykonaniu naszych zawodników. Bilans 1:7 po 3 tygodniach zmagań nie napawał optymizmem. Mając to na uwadze, trzeba powiedzieć, że wynik 11:9 w pozostałych kolejkach nie należy do najgorszych. Overpow i Celaver byli jednymi z lepszych zawodników w lidze, jeśli chodzi o CSPM. Posiadanie mocnych zawodników na midzie i bocie pozwoliło naszej drużynie w końcu ustabilizować formę i wejść do fazy play-off.

Millenium: Creaton

Zespół Creaton‚a przez cały split bujał się między 3. i 5. miejscem. Ostatecznie po fatalnym ostatnim tygodniu (0:4) Millenium skończyło sezon na 5 miejscu z wynikiem 13:15. Sam Creaton zaliczył jednak bardzo udany okres w karierze. Był 7. pod względem KDA (zabójstwa, śmierci, asysty), oraz odpowiadał za blisko 30% zabójstw zdobytych przez jego drużynę. Grał bardzo stabilnie przez cały sezon i mimo że nie był największą gwiazdą ligi, zasługuje na pochwałę.

SUPA HOT CREW: Selfie

Na 3. miejscu w sezonie zasadniczym uplasowała się rewelacja rozgrywek. Z 7. miejsca na wiosnę do 3. w lecie z wymianą jedynie supporta. Split lato 2014 z pewnością należał do jedynego polskiego zawodnika w składzie drużyny. Selfie przewodził pod względem CSPM osiągając wynik 9.73. Nie wypadł też poza najlepszą dziesiątkę w innych najważniejszych statystykach. Zagrał też przy okazji 11 różnymi postaciami w 28 spotkaniach, co było 3. wynikiem w lidze.

Split Lato 2014 faza play-off

W ostatecznym rozrachunku do fazy play-off dostali się:

Roccat: Xaxus, Jankos, Overpow, Celaver, VandeR

Millenium: Creaton

SUPA HOT CREW: Selfie

Ćwierćfinały

Ze względu na zajmowane miejsca w tabeli na koniec sezonu 6 Roccat zmierzył się z 3 SHC, a 5 Millenium stawiło czoła 4 SK Gaming.

SK Gaming vs Millenium

Okazało się, że fatalny ostatni weekend rozgrywek w wykonaniu Mil nie był przypadkowy. Starcie to na pewno nie należało do gatunku tych wyrównanych. Pomimo długości gier widać było, że SK są lepszą drużyną. Wynik 3:0 w tym wypadku mówi sam za siebie.

SUPA HOT CREW vs Roccat

Tutaj ponownie w tym splicie SHC zaserwowali nam niespodziankę. Tym razem negatywną. Zamiast pewnie ograć rywali Selfie i jego drużyna przegrali rywalizację 3:1. Okazało się, że w starciach bezpośrednich, lepiej mieć więcej Polaków w składzie niż mniej. Marzenia fanów o udziale naszych rodaków na mistrzostwach świata pozostawały żywe. Konieczne było jednak przynajmniej powtórzenie przez Roccat wyniku z poprzedniego splitu (3 miejsce) a o to było bardzo trudno.

Mecz o 5 miejsce: SUPA HOT CREW vs Millenium

Faza play-off to zdecydowanie nie jest środowisko dla ekipy Millenium. Przegrali oni ponownie 3:0 i spadli do baraży o utrzymanie w LCS. SHC natomiast byli pewni utrzymania, ale na pewno nie o tym marzyli, kończąc fazę zasadniczą sezonu na 3 miejscu.

Półfinał: Fnatic vs Roccat

Stawką tego starcia był nie tylko finał EU LCS, ale też zapewnienie sobie wyjazdu na mistrzostwa świata. Przed Polakami było jednak niewyobrażalnie trudne zadanie. Fnatic to królowie Europy i mistrzowie świata z 2011 roku. Nasi zawodnicy na pewno tanio skóry nie sprzedali i wymusili na swoich rywalach wspięcie się na wyżyny swoich umiejętności. Jednak niestety Polacy musieli uznać wyższość Fnatic. Pojedynek zakończył się wynikiem 3:2. Nadzieja dalej była jednak żywa. Trzeba było wygrać z SK w meczu o 3. miejsce, by zdobyć bilety na mistrzostwa w Korei.

Mecz o 3 miejsce: SK Gaming vs Roccat

Nawet nie wiecie, jak bardzo chciałbym móc napisać tutaj, że split lato 2014 nie skończył się dla Polaków tym starciem i czekały nas jeszcze emocje w najważniejszym turnieju w roku. Niestety nie mogę. SK było kryptonitem dla naszych zawodników. 3:8 to wynik w starciach z tym właśnie rywalem do tej pory zarówno w sezonie zasadniczym, jak i w fazie play-off. Po tym spotkaniu pogorszył się on do 3:11. Niestety tym smutnym akcentem zakończyliśmy split lato 2014.

Podsumowanie

Mimo że żadnemu z Polaków nie udało się wyjechać  na mistrzostwa świata, split lato 2014 możemy zaliczyć do udanych. Polacy byli najliczniejszą nacją w rozgrywkach EU LCS i mimo że ostatecznie zajęli miejsca poza podium, w przyszłość mogliśmy spoglądać pełni optymizmu.

Poprzednie części cyklu znajdziesz tutaj: Wiosna 2013, Lato 2013, Wiosna 2014.