Półfinał MSI 2018 Fnatic vs RNG
League of Legends
17.05.2018 15:16

Półfinały MSI 2018 | Fnatic vs RNG | Flash Wolves vs KingZone

Po dwóch tygodniach zmagań przyszła pora na półfinały MSI 2018. Z 14 drużyn, które rozpoczynały zmagania na początku maja pozostały już tylko najlepsze 4.

Pierwsza rzecz, którą możemy zauważyć, jest fakt, że półfinały MSI 2018 są identyczne z tymi sprzed roku, jeśli spojrzymy na regiony reprezentowane przez drużyny biorące w nich udział. Chiny kontra Europa oraz Korea kontra Taiwan. Takie sytuacje nie zdarzają się w League of Legends zbyt często, jeśli w ogóle. Przejdźmy jednak do konkretów.

Fnatic vs Royal Never Give Up (piątek, 18 maja, 12:00)

Dla wszystkich, którzy czytali tekst z ostatniego dnia fazy grupowej, a nie nadrobili wyników tie-breaków, winny jestem wyjaśnienie. Obie drużyny występujące w tym spotkaniu wygrały swoje mecze. RNG pokonało FW, którzy wyraźnie spuścili z tonu w drugiej części fazy grupowej. FNC natomiast wreszcie przerwało pasmo niepowodzeń pokonując Team Liquid i pokazując światu po raz kolejny, że EU>NA.

Fnatic

Na początku fazy grupowej myślałem, że to drużyna z Chin ma problem z ustabilizowaniem formy. Okazało się jednak, że to reprezentanci naszego regionu mają z tym największy problem. Nigdy nie wiesz, z którą drużyną Fnatic musisz się zmierzyć. Czy będzie to ekipa grająca w sposób pewny, szybki i agresywny, ekipa, której zawodnicy są pewni siebie, każdy z nich daje z siebie maksimum i której mid laner gankuje 3 razy w pierwszych 6 minutach meczu nie przegrywając przy okazji swojej linii? Czy może przyjdzie Ci się mierzyć z drużyną, w której wszyscy boją się własnego cienia i licząca na ułomność przeciwnika w kontrolowaniu mapy po uzyskaniu przewagi?

Sztab Fnatic miał na prawdę dużo roboty w te dwa dni przerwy między końcem fazy grupowej a meczem półfinałowym. Ich zadaniem jest identyfikacja zawodników, którzy są w dobrej formie i ciągną drużynę do przodu (Caps, Broxah) oraz tych, którzy nie zaliczą tego MSI do udanych (Rekkles, Hylissang). Jeśli weźmiemy pod uwagę spotkania wygrane przez FNC przeciwko KZ oraz FW widzimy jeden prosty cel w wybranych championach. Ja określiłbym go jako „Wbijamy 6 i idziemy na nich”. Jest to zdecydowanie skuteczniejsza strategia na tym patchu niż ta, którą Fnatic próbowało zastosować przeciwko Liquid i EVOS polegającą na czekaniu na 30-40 minutę aż Sivir będzie miała wystarczająco dużo przedmiotów.

Royal Never Give Up

Chińczycy zrobili dokładnie to, co mieli zrobić i co chciałem zobaczyć od drugiego dnia turnieju. Ustabilizowali formę. Od porażki z Liquid trzeciego dnia wygrali wszystkie swoje spotkania (łącznie 6) w bardzo przekonującym stylu. Co więcej, ich największa gwiazda UZI już dawno nie wyglądał tak dobrze na arenie międzynarodowej. Dodatkowo jego występy w mojej ocenie powinny wymusić bany championów wymierzone w niego. Kai’sa i Kog’Maw w rękach UZI-ego są po prostu zbyt silne. Dodajmy do tego resztę jego kolegów z drużyny, którzy ewidentnie są w jego cieniu, ale również grają bardzo dobrze.

FNC vs RNG

Niestety tutaj sprawa jest prosta. Jeśli zawodnicy Fnatic zagrają serię życia, mają szansę na finał. Jeśli nie Royal zamiecie nimi podłogę i nie będzie to miły widok dla wszystkich Europejskich fanów. Mógłbym postawić bezpieczniejsze chyba 3:1, bo wierze że jedną mapę da się Chińczykom urwać, ale jak przypominam sobie jaką formę i wpływ mentalny na Rekklesa ma UZI widzę pewne zwycięstwo RNG 3:0.

Flash Wolves vs KingZone DragonX (sobota, 19 maja, 12:00)

Flash Wolves

Wilki historycznie znane są jako „Pogromcy Koreańczyków”. Drużyna Flash Wolves z reguły występowała na największych imprezach i zawsze dobrze radzili sobie z zespołami z LCK urywajac im mapy w fazach grupowych turniejów. To jednak zmieniło się w zeszłym roku, kiedy przyszło im się zmierzyć z SKT T1 w półfinale MSI 2017 gdzie zostali rozbici w pył 3:0. Widzę jednak w tym pojedynku szansę dla wilków na odzyskanie tytułu „Pogromców”. Zarówno Betty, jak i Maple rozgrywają fantastyczny turniej. Dodatkowo nowi zawodnicy (Moojin i Hanabi) nie zawodzą.

Co więcej, Flash Wolves jako jedyna drużyna na turnieju pokonała KingZone w obu spotkaniach fazy grupowej. Wiem, że to nie to samo co seria BO5 (do trzech wygranych), ale wyniki te pozwalają wierzyć w sukces drużyny z Taiwanu. Awans do finału byłby też historycznym osiągnięciem. Ostatni raz w finale dużej imprezy organizowanej przez Riot Games zespół z LMS zagrał w 2012 roku (mistrzostwa świata sezonu drugiego).

KingZone DragonX

Uznawana przez ostatnie pół roku za najlepszą drużynę na świcie ekipa KZ ewidentnie zawodzi. Nie chodzi mi tutaj o to, że zajęli trzecie miejsce w grupie czy że przegrali kilka pojedynczych spotkań. Chodzi o sposób, w jaki przegrywają. META (ang. Most Effective Tactics Avalivable) powinna idealnie pasować mistrzom z Korei. Khan nie jest ograniczony tylko do grania tankami. Peanut również może wybierać bardziej agresywne championy, na których zawsze brylował. Wiemy też jak dobrymi zawodnikami są BDD oraz Pray, których ulubione postaci są obecnie naprawdę mocne. Ich słabsze występy są więc dla mnie zagadką.

FW vs KZ

O ile pierwszy półfinał posiada wyraźnego faworyta, tak w tym przypadku każdy wynik wydaje się tak samo prawdopodobny. Posłużę się więc starą sprawdzoną zasadą: drużyna z większą ilością Koreańczyków w składzie wygra. Dokładnego wyniku nie odważę się podać, ale stawiam na KZ.

Półfinały MSI 2018

Półfinały MSI 2018 na pewno będą obfitowały w emocję. W League of Legends nawet starcie, w którym faworyt jest znany od początku, są w stanie porwać tłumy (przykłady z tego sezonu: TSM vs CG, H2k vs VIT). Dlatego otwórzcie kalendarze i zarezerwujcie terminy. Nie chcecie tego przegapić.

*             *             *             *             *

Finał zostanie rozegrany w niedzielę, 20 maja, o godzinie 12:00.