Split Wiosna 2014
League of Legends
16.04.2018 14:29

Polacy w EU LCS | Turniej kwalifikacyjny i Split Wiosna 2014

Rok 2013 z pewnością nie był udany dla polskich drużyn i zawodników w EU LCS. Zarówno na wiosnę, jak i w lecie mieliśmy komu kibicować w rozgrywkach, jednak wyniki osiągane przez naszych reprezentantów pozostawiały wiele do życzenia. Na szczęście rok 2014 okazał się dużo bardziej udany. Zacznijmy jednak od początku.

Turniej kwalifikacyjny wiosna 2014

Turniej po raz kolejny zmienił swój format. Tym razem zaczynał się od fazy grupowej, w której brało udział 6 drużyn. Każda z nich zagrała 5 spotkań, po jednym przeciwko każdej drużynie. Najlepsze 3 ekipy przechodziły do kolejnego etapu kwalifikacji, którym był mecz do 3 wygranych przeciwko jednej z drużyn, które w poprzednim sezonie brały udział w rozgrywkach LCS.

W fazie grupowej występował polski skład „Kiedyś Miałem Team” w składzie: Xaxus, Jankos, Overpow, Celaver, VandeR.

W drugim etapie turnieju na rywali czekali „MeetYourMakers”, którzy w poprzednim splicie zajęli ostatnie miejsce w LCS-ie.

KMT zajęli 3 miejsce w fazie grupowej przegrywając tylko z niepokonanymi w grupie Copenhagen Wolves oraz SUPA HOT CREW.  Oznaczało to, że mieliśmy dwie drużyny w następnej fazie turnieju i dwie szanse na awans polskiej drużyny do splitu wiosna 2014.

Zacznijmy od drużyny walczącej o utrzymanie miejsca w LCS, czyli MYM. Niestety potwierdzili oni, że nie mają odpowiednio wysokich umiejętności, by utrzymać swoje miejsce. Pomimo całkiem dobrego występu na pierwszej mapie musieli oni uznać wyższość Copenhagen Wolves. Mecz zakończył się wynikiem 1 do 3 na niekorzyść Polaków.

Bardzo ciężkie zadanie czekało też naszą drugą drużynę. KMT podejmowali pełną gwiazd ekipę Ninjas in Pyjamas, w której występowali Zorozero, hyrqBot, Nukeduck, Freez i Mithy. Różnica między stronami była kolosalna. Po jednej stronie pewni swego i doświadczeni zawodnicy a po drugiej ekipa debiutantów, którzy nie mieli nawet drużynowych koszulek. Jednak, na przekór wszystkim, Polacy wygrali pewnie i zdecydowanie 3:0. Polecam obejrzeć przynajmniej skrót tego spotkania. KMT grali bardzo spokojnie i rozważnie czekając aż Overpow i jego Kayle będą nie do zatrzymania. Po raz drugi z rzędu mieliśmy w pełni Polską drużynę w LCS. Split wiosna 2014 zapowiadał się obiecująco.

Split wiosna 2014

Jak pamiętacie z poprzedniego artykułu Creaton i Team ALTERNATE zachowali miejsce w rozgrywkach dzięki zwycięstwu w meczu o piąte miejsce. W tym sezonie drużyna występowała pod nazwą Millenium. Niestety nie byli oni w stanie, chociaż powtórzyć wyniku z poprzedniego sezonu. Zakończyli rozgrywki na ostatnim miejscu z wynikiem 9 zwycięstw i 19 porażek.

Musimy też pamiętać o tym, że w trakcie sezonu do ekipy SUPA HOT CREW dołączył Selfie. Polski zawodnik zagrał w 8 meczach, z których wygrał 2. Nie pomógł jednak zbytnio drużynie, która zajęła przedostatnie miejsce. Dla Polaka był to dopiero początek jego przygody z profesjonalnymi rozgrywkami League of Legends. Obecnie reprezentuje on H2k, o czym możecie przeczytać tutaj.

Teraz możemy przejść do dania głównego, czyli do ekipy KMT. Drużyna przed rozpoczęciem sezonu znalazła nowego sponsora, Roccat. Nasi reprezentanci zaliczyli bardzo udany sezon. Przez 3 tygodnie zajmowali nawet pierwsze miejsce w lidze i nigdy nie spadli poniżej czwartej lokaty. Ostatecznie sezon zakończyli właśnie na czwartej pozycji. Po raz pierwszy mieliśmy ekipę w fazie play-off

Split wiosna 2014, faza play-off

W ćwierćfinale Polacy zmierzyli się z legendarną ekipą Gambit Gaming. Darien, Diamondprox czy Alex Ich to nazwy, które powinien znać każdy fan League of Legends. Zawodnicy Roccat nie dali jednak legendom większych szans i ograli ich 2:0. Polacy pierwszy raz zagrają w półfinale.

Następnymi rywalami Polaków był zespół SK Gaming. Był to bardzo niewygodny rywal dla naszych zawodników. SK i Fnatic to jedyne drużyny w lidze które miały dodatni bilans w starciach z Roccat. Niestety nasza drużyna nie przerwała tego trendu i przegrała ten mecz 2:1. Marzenia o finale musiały więc poczekać do następnego sezonu, ale pozostawał jeszcze mecz o 3 miejsce przeciwko Alliance.

Nie będzie przesadą, nazwanie rywali Polaków drużyną gwiazd. Wickd, Shook, Froggen, Tabbz i Nyph to zawodnicy dużo bardziej doświadczeni i rozpoznawalni niż którykolwiek z naszych graczy. Najlepszym tego przykładem jest Froggen, który do dzisiaj jest jednym z najlepszych na zawodników na swojej pozycji. Jednak Jankos, VandeR i reszta naszej ekipy pokazała, że legendy czy nie, to nie ma znaczenia. I tak was ogramy. Mecz zakończył się zwycięstwem Polaków 2:0. Po raz pierwszy w historii Polacy zajęli miejsce na podium w  EU LCS. Sezon letni zapowiadał się fantastycznie.