królowie Europy
League of Legends
08.04.2018 20:19

Nowi – starzy królowie Europy. Fnatic po dwóch latach przerwy wraca na tron

Finał w Kopenhadze miał być jednym z najbardziej wyrównanych i emocjonujących w ostatnich latach. G2 w końcu nie przystępowali do ostatecznego pojedynku w roli faworyta a Fnatic po fantastycznym sezonie zdawali się gotowi na powrót na tron.

Niestety rzeczywistość zweryfikowała nasze oczekiwania. Mimo bardzo dobrych fragmentów w na wszystkich 3 mapach G2 nie stanowili godnego przeciwnika dla Fnatic. W zasadzie oglądaliśmy powtórki spotkań obu ekip z wcześniejszej części sezonu. Dobre początki spotkań w wykonaniu G2 zostały perfekcyjnie skontrowane przez lepszą koordynację w późniejszych fazach gry po stronie Fnatic. Najlepszym tego przykładem była 3. mapa. W 27 minucie Fnatic nie ugięło się, wyczekało G2 i zniszczyło ich inhibitor oraz zyskało Barona.  Dawni królowie Europy ponownie zasiedli na swoim miejscu. Fnatic wygrało zdecydowanie 3:0.

Finał ten nie pozostanie jednak bez historii. MVP rozgrywek Martin „Rekkles” Larsson zdobył dwa pentakile, po jednym na pierwszej i drugiej mapie. Fnatic wróciło na tron. Dyrektor drużyny Joey „YoungBuck” Steltenpool (poprzednio trener G2) zostaje pierwszą osobą, która wygrała 5 splitów z rzędu. G2 natomiast poniosło swoją pierwszą porażkę w fazie play-off w historii. Zakończył się też ich okres 2-letniej dominacji. Te wszystkie wątki sprawią, że będziemy wracać do tego pojedynku jeszcze wiele razy.

Dla polskich fanów w tym finale najważniejsza była historia naszego zawodnika grającego w G2 Marcina „Jankosa” Jankowskiego. Jak pisałem wcześniej Jankos nigdy wcześniej nie wygrał meczu półfinałowego. Teraz wydawało się, że nie tylko przełamał dotychczasową klątwę, ale też, że uda mu się od razu zgarnąć całą pulę. Niestety nie tym razem. Mimo bardzo dobrej pierwszej mapy i solidnej mapy numer 2 Jankos musi zadowolić się 2 miejscem.

Teraz przed Fnatic następne wyzwanie. 11 maja rozpocznie się Mid Season Invitational (MSI), na którym królowie Europy reprezentować będą swój region i powalczą o pierwszy koszyk w losowaniu grup na Mistrzostwach Świata.