Fnatic vs G2
League of Legends
06.04.2018 12:41

Starcie królów. Finał EU LCS: Fnatic vs G2

11 tygodni rywalizacji prowadziło do tego właśnie momentu. Już w niedziele, 8 kwietnia o 17:00 poznamy najlepsza drużynę League of Legends w Europie. Przed nami finał Fnatic vs G2!

O tym, jak obie drużyny radziły sobie w trakcie sezonu, możecie przeczytać w zapowiedziach starć półfinałowych, które znajdziecie tutaj i tutaj. Ponieważ obie ekipy z łatwością przeszły do finału, porównajmy zawodników pozycja po pozycji i zobaczmy kto teoretycznie ma przewagę w starciu Fnatic vs G2.

Top Lane

W porównaniu tej roli posłużę się rankingiem All-Pro Team. Martin „Wunder” Hansen występujący w G2 zajął w tym głosowaniu pierwsze miejsce. Oznacza to, że jest najlepszym graczem na swojej pozycji w lidze. Wunder wygrał ten plebiscyt z przewagą 39 punktów nad drugim Paulem „sOAZem„Boyerem z Fnatic. Oznacza to, że niezależnie od problemów zdrowotnych sOAZa i konieczności użycia przez Fnatic rezerwowego, G2 ma zdecydowaną przewagę na topie.

Fnatic vs G2 0:1

Jungler

W dżungli czeka nas dużo bardziej wyrównany pojedynek. Po stronie G2 stanie Marcin „Jankos” Jankowski, a jego przeciwnikiem będzie Mads „Broxah” Brock-Pedersen. Obaj są doświadczonymi zawodnikami mającymi za sobą występy na mistrzostwach świata. Obaj również zagrali bardzo dobry sezon. Jankos został wybrany drugim najlepszym zawodnikiem w lidze na swojej pozycji. Broxah zajął trzecie miejsce, ustępując polakowi tylko o 2 punkty. Jednak ze względu na występ Jankosa w półfinale przeciwko uznanemu za najlepszego junglera Andreiowi „Xerxe” Dragomirowi skłaniam się do przyznania przewagi w tym pojedynku naszemu rodakowi.

Fnatic vs G2 0:2

Mid Lane

Na środku mapy mierzyć się będą zawodnicy, którzy są w mojej opinii od roku poza zasięgiem wszystkich rywali. Starcie Rasmusa „Capsa” Winthera z Fnatic z Luką „Perkzem” Perkoviciem będzie prawdziwą wisienką na torcie. Wystarczy wrócić do pierwszego ich spotkania na wiosnę 2017 roku, by zobaczyć, jak zaciekła jest to rywalizacja. Do tej pory wyżej ceniłem sobie umiejętności Perkza, ale w tym splicie Caps imponuje równą, doskonałą formą. Dodatkowo wygrał on głosowanie All-Pro Team z przewagą 32 pukntów nad swoim rywalem i to jemu przyznam przewagę w tym pojedynku.

Fnatic vs G2 1:2

Bot Lane

Tutaj sprawa jest tak prosta, jak ta w przypadku Top Lane’a. Fnatic ma zdecydowanie najlepsze duo na bocie w lidze. O ile jeszcze na pozycji supporta można mieć wątpliwości, kto jest najlepszy, o tyle sprawa AD Carry jest bardzo prosta. Martin „Rekkles” Larsson pozostawił konkurencję daleko w tyle. Moim zdaniem jest najlepszym zawodnikiem w lidze bez podziału na pozycje. Kontrastując to z bardzo przeciętnym duetem po stronie G2, który nie jest nigdzie blisko czołówki ligi przyznaję Fnatic wyraźną przewagę na tej linii.

Fnatic vs G2 3:2

Starcie królów

Obie organizację mają monopol na wygrywanie Europejskich rozgrywek. Na 10 rozegranych splitów Fnatic i G2 wygrały 9. Jednak wszystkie tryumfy Fnatic miały miejsce przed 2016 rokiem. Od tamtego momentu nastało panowanie G2, które zdobyło 4 kolejne trofea. Dla Perkza będzie to szansa na zostanie pierwszym w historii zawodnikiem, który wygra ligę 5 razy z rzędu. Określenie tego finału jako starcie królów pasuję więc idealnie. Teoretycznie niewielką przewagę mają dawni królowie z Fnatic, ale G2 nie raz już udowodnili, że nigdy nie należy ich skreślać.

Kto zdobędzie tron? Nie wiem. Wiem natomiast, że nie można tego starcia przegapić.