Split Lato 2013
League of Legends
02.04.2018 14:22

Polacy w EU LCS | Turniej kwalifikacyjny i Split Lato 2013

Dzisiaj ponownie spojrzymy na przeszłość rozgrywek EU LCS i na to, jak radzili sobie w nich Polacy. Pierwsza część skupiała się na turnieju kwalifikacyjnym i splicie wiosennym w 2013 roku. Tym razem zapraszam na przegląd turnieju kwalifikacyjnego i splitu lato 2013.

Turniej kwalifikacyjny Lato 2013

Ten turniej miał zupełnie inną formę niż ten poprzedni. Przede wszystkim brały w nim udział 4 drużyny z poprzedniego splitu, które zajęły miejsca 8 – 5. Każda z nich musiała zagrać, jeden mecz do 3 wygranych, przeciwko drużynie chcącej dołączyć do najważniejszej ligi w Europie. Jednak żeby uzyskać prawo do pojedynku z drużyną która spadła z LCS-a, pretendenci najpierw musieli wygrać mecz do 2 wygranych między sobą.

Ponownie mieliśmy komu kibicować. Aż 5 drużyn miało w składzie Polaków:

Drużyny z samymi Polakami:

Anexis eSports: Xasus, eRot1c, Overpow, Celaver, LoeFKorea

MeetYourMakers: Kubon, Mokatte, Czaru, Makler, Libik

Drużyny z Polakami w składzie:

Alternate: Creaton (pierwszy po prawej na zdjęciu)

mousesports: Kikis

DragonBorns: Shushei, HosaN

Niestety już w pierwszej rundzie musieliśmy pożegnać zarówno Anexis eSports, jak i mousesports które musiało uznać wyższość składu MeetYourMakers. Wyniki te nie były jednak najgorsze dla polskich fanów, ponieważ oznaczało to, że w rundzie kwalifikującej zmierzą się MYM z dotychczas reprezentującymi nas w DragonBorns Shushei i HosaN’em. Dzięki temu byliśmy pewni, że w splicie lato 2013 będziemy mieć przynajmniej dwóch polaków.

Po wyrównanym pojedynku zakończonym wynikiem 3:2 zwycięsko z tej rywalizacji wyszła ekipa MeetYourMakers. Mieliśmy pierwszy całkowicie polski skład w LCS-ie. To nie był koniec dobrych informacji. W innym pojedynku Alternate z Creatonem w składzie pokonało Giants 3:2. Dzięki temu liczba polaków w najważniejszych Europejskich rozgrywkach zwiększyła się trzykrotnie w porównaniu z poprzednim splitem.

Split lato 2013

Zacznijmy od historii MeetYourMakers. Podzielili oni los DragonBorns z poprzedniego sezonu i byli najgorszą ekipą w lidze, mimo że pierwsze 3 tygodnie naprawdę w porządku (6:4). Sezon zakończyli jednak z wynikiem 8:20 i o miejsce w rozgrywkach w 2014 roku musieli walczyć w turnieju kwalifikacyjnym.

Alternate natomiast pierwsze 6 tygodni rozgrywek spędzili na pierwszym miejscu w lidze. Jednak od 5 tygodnia coś wyraźnie zaczęło się sypać w drużynie. Bardzo możliwe, że było to spowodowane problemami Creatona z nadgarstkiem i koniecznością przeprowadzenia zmian w składzie. Gwoździem do trumny okazał się dramatyczny 9. tydzień rozgrywek. Alternate przegrało wszystkie 5 spotkań i spadło z 2 na 6 miejsce. Oznaczało to, że jeśli Attn przegra następne 2 serie w fazie play-off dołączy do MYM w turnieju kwalifikacyjnym.

Na szczęście tak się jednak nie stało. W meczu o 5 miejsce Alternate wygrało z Ninjas in Pyjamas 2:1 i zachowało miejsce w przyszłym sezonie EU LCS.

Split lato 2013 miał więc dla polskich kibiców gorzko-słodki smak. Z jednej strony polska drużyna okazała się najgorszą w rozgrywkach, z drugiej strony tym razem mogliśmy być pewni, że w przyszłym sezonie będziemy mieć komu kibicować.