Split Wiosna 2013
League of Legends
19.03.2018 20:08

Polacy w EU LCS | Turniej kwalifikacyjny i Split Wiosna 2013

Rok 2013 był przełomowy dla esportowej sceny League of Legends. Stało się tak za sprawą wprowadzenia nowego systemu rozgrywek. Zrezygnowano z cyklu otwartych imprez, zwanych „open circuit” i powstał EU LCS (European League of Legends Championship Series). Liga zlokalizowana na terenie Niemiec, w której 8 drużyn rywalizować ma ze sobą przez 10 tygodni rozgrywek, które zakończą się fazą play-off z udziałem 6 z nich, by wyłonić najlepszą ekipę na starym kontynencie. Ruszyły więc przygotowania do EU LCS Split Wiosna 2013.

Jak na tamte lata i warunki pomysł bardzo odważny i nowatorski. Dotychczas drużyny grały ze sobą przez internet, spotykając się tylko na turniejach. Teraz konieczna była stała relokacja do Kolonii. Większość zawodników to młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze liceum lub są świeżo po maturze. Mimo wszystkich przeciwności losu projekt LCS doszedł do skutku. Postanowiłem przyjrzeć się, jak przez ostatnie pięć lat sprawowali się w tych rozgrywkach Polacy, zaczynając od  turnieju kwalifikującego, który odbył się w dniach 25 – 27 stycznia 2013 roku w Polsce.

W szranki stanęło 15 zespołów. Niektóre z nich w składzie miały tylko przedstawicieli jednego kraju, inne były wielonarodowościową mieszanką graczy z całej Europy. Zanim przejdziemy do tego, jak poszło wtedy Polakom, warto nadmienić, że w turnieju udział brało wielu graczy, którzy mieli potem bardzo udane kariery lub zostali znanymi postaciami na scenie League of Legends m.in.: Fredy122, Svenskeren, Deficio, Brokenshard, Tabzz, YoungBuck, LeDuck, Jree, Aranea, Kerp i pierwszy skład Fnatic, w którym byli: sOAZ, Cyanide, xPeke, YellOwStar i nRated.

Przejdźmy jednak do Polskich drużyn i zawodników. Ekipy złożone z samych Polaków to:

•    Anexis eSports: Xasus, Overpow, Celaver, ArQuel, eRot1cn

•    EloHell: Danny, Pachols, Artinho, Puki Style, Grom

•    Meet Your Makers: Kubon, Mokatte, Czaru, Makler, Libik

 Mieliśmy też swoich reprezentantów w:

•    DragonBorns: Shushei, Hosan

•    Millenium: Creaton

•    Trudniej już nie będzie: 760 (później znany jako niQ), Vander, SuperAZE

W fazie grupowej odpały drużyny: Anexis eSports, EloHell oraz Trudniej już nie będzie. Następnym krokiem były bezpośrednie starcia w fazie play-off, w których pierwsza drużyna, która wygra 2 razy kwalifikowała się do EULCS. Niestety żadna z drużyn z Polakami nie dała sobie rady. Na szczęście została jeszcze dzika karta. Z drużyn, które przegrały swoje mecze w play-offach, jeszcze jedna mogła zakwalifikować się do głównych rozgrywek dzięki dzikiej karcie. Szansę na udział Polaków w pierwszym w historii LCS-ie były dość duże. Mieliśmy reprezentantów w 3 z 4 pozostałych ekip. Ostatecznie dziką kartę otrzymała drużyna DragonBorns, w której grali Shushei oraz Hosan i to oni reprezentowali Polskę w pierwszym w historii Splicie Europejskich rozgrywek League of Legends.

Niestety wiosna 2013. roku nie była dla Polaków udana. 6 zwycięstw w 28 meczach dające 21% wygranych spotkań. DragonBorns byli najgorszą drużyną w lidze. Oznaczało to, że nie tylko nie zagrają w play-offach, ale będą musieli też walczyć o swoje miejsce w barażach. Split Wiosna 2013 roku na pewno nie należał do nas.

O turnieju kwalifikacyjnym i splicie lato 2013 przeczytasz tutaj.