Artykuły
03.12.2017 21:46

Esport? Serio?

Twitter – miejsce w którym spotkać można niemal każdego. W tym tyglu mieszają się miłośnicy sportów tradycyjnych, fani esportu, a także dziennikarze. Ci ostatni coraz częściej przychylnym okiem patrzą na esport, lecz niestety spotykają się w związku z tym często z reakcją, którą zawarłem w tytule tego felietonu, a mianowicie: Esport? Serio?

Dziś rano Olek Wandzel, który co tydzień rozmawia z ciekawymi ludźmi z szeroko pojętego sportowego świata, wrzucił do siebie na twittera zapowiedź rozgrywanego właśnie w Warszawie finału Polskiej Ligi Esportowej. Jeden z jego obserwatorów zareagował na to właśnie tytułowymi słowami. Rozumiem oczywiście, że można nie rozumieć esportowego fenomenu, ale niestety często jest to połączone z ignorancją i zmieszaniem dwóch, moim zdaniem kluczowych, pojęć – a mianowicie gamer i esportowiec. Dla przeciętnego Kowalskiego są tym samym, ale jak jest w rzeczywistości?

Zacznijmy od gamera lub jak kto woli gracza, czy też fana gier. Polska wikipedia niestety nie posiada definicji, zatem posiłkując się tłumaczeniem z angielskiej: Gamer to ktoś kto gra w gry interaktywne, zazwyczaj gry wideo, chociaż gry mogą mieć inne formy, takie jak gry planszowe i gra w nie przez długi czas. Zatem właśnie przesiadywanie godzinami przed konsolą/komputerem, wszędobylskie wielokrotnie w dyskusjach pojawiający się obraz czipsów, piwa i pizzy to coś co charakteryzuje gamera – choć również często jest to obraz krzywdzący.

Niestety, taka łatka osoby, która wiele godzin spędza przed komputerem/konsolą i gra w gry przylgnęła również do esportowców. Niestety niesłusznie. Choćby podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w dniu 09.11 padły między innymi słowa: Musimy zastanowić się, jak podejść do problemu nadmiernego przesiadywania przed komputerami, laptopami, tabletami młodych ludzi, za których wychowanie i rozwój jesteśmy odpowiedzialni. Nie ułatwia nam tego dość dynamicznie rozwijający się e-sport, popularna forma spędzania wolnego czasu. Niestety również tutaj nastąpiło pomieszanie wspomnianych przeze mnie pojęć.

Kim zatem jest esportowiec? Tu całe szczęście na pomoc w zdefiniowaniu czym jest sam esport przyjdzie nam polska wikipedia. Zatem: esport – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. W ślad za tym można określić, że esportowcy to osoby rywalizujące ze sobą. I właśnie ta rywalizacja jest wyznacznikiem i główną linią podziału pomiędzy gamerem, a esportowcem. Co za tym idzie rywalizacja wymaga przygotowania, treningów, a w pełni profesjonalnym esporcie również korzystania z pomocy trenerów, psychologów etc.

Esport to obecnie bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź nie tylko branży gier wideo, ale i całej gopodarki. Nie lekceważmy jej zatem i bądźmy przygotowani na dyskusję z osobami, które ze względu na bardzo wąskie spojrzenie i trwanie przy swojej utartej ścieżce myślowej, mylą gamera z esportowcem.

Jak zatem rozmawiać z kimś, kto jest do esportu uprzedzony i powiela błąd o którym mówię? Przede wszystkim nie próbujmy takiej osoby przekonać, że esport jest sportem. Z praktyki wiem, że to działa w dyskusji jak płachta na byka. Po co pogłębiać podział, którego nie da się zasypać. Drugą rzeczą jest pokazanie właśnie, że gracz i esportowiec to co innego. Oczywiście nie upierajmy się, że nie mają oni wspólnych elementów, ale wyróżnijmy rywalizację i przygotowania, które w esporcie są bardzo istotne. W zasadzie powinno być po trzecie, ale najczęściej te 2 podstawowe argumenty pozwolą nam przedstawić pozytywny obraz esportu.

Nie wchodźmy zatem w pyskówki i nie próbujmy przeciągać zagorzałych fanów sportu na naszą stronę. Oni może kiedyś sami przyjdą, gdy zobaczą, że od esportu nie ma odwrotu.