Sprzęt
23.11.2017 07:51

Recenzja: Klawiatura Logitech PRO

Obecnie na rynku mamy swego rodzaju “przesyt” sprzętu gamingowego. Producenci prześcigają się żeby ich najnowsze produkty spełniały wygórowane wymagania graczy. Tym razem w moje ręce wpadła klawiatura mechaniczna Logitech PRO zaprojektowana dla zawodników e-sportowych.

W swoim życiu miałem do czynienia z kilkoma klawiaturami dedykowanym graczom. Począwszy od taniej klawiatury z popularnego sklepu z owadem w logo, aż po te najdroższe, jak ta którą miałem przyjemność testować tym razem. Każda z nich urzekła mnie czymś innym, może poza tą najtańszą, ale ten model ma naprawdę sporo plusów, ale też minusów nie zabrakło.

[tie_full_img]IMG_9623[/tie_full_img]

Jak możemy zauważyć na pierwszy rzut oka jest to klawiatura mobilna, którą gracze mogą brać ze sobą na różnego rodzaju turnieje, a więc została pozbawiona panelu numerycznego. Dzięki temu zabiegowi wymiary klawiatury są bardzo przyjemne zarówno w używaniu jak i w transporcie. Nie musimy się obawiać o duże ruchy myszą z małą czułością podczas ciężkich rozgrywek.

Zaawansowane mechaniczne przełączniki Romer-G™ zapewniają ogromny komfort grania oraz cichą pracę (jak na klawiaturę mechaniczną) podczas pisania. Jak zapewnia producent przełączniki te są aż o 25% szybsze od konkurencyjnych i faktycznie można to odczuć. Przełączniki te zapewniają też 70 milionów kliknięć dzięki temu nie musimy się obawiać, że klawiatura za dość dużą sumę szybko się nam zepsuje.

[tie_full_img]IMG_1153[/tie_full_img]

Klawisze posiadają także podświetlenie BRILLIANT RGB dzięki któremu możemy dowolnie zmieniać kolory każdego klawisza (wymagane jest darmowe, dodatkowe oprogramowanie od producenta). Możemy korzystać z predefiniowanych ustawień takich jak tęcza czy stałe podświetlenie dowolnym kolorem lub dowolnie zapisywać swoje ustawienia podświetlenia dla konkretnych przycisków aby widzieć tylko te potrzebne nam w danej grze.

Ostatnią rzeczą w tej części są ustawienia nachylenia klawiatury. Mamy do wyboru aż trzy: bez nachylenia, 0,8 i 8 stopni nachylenia. Służą do tego gumowe stopki, które zapewniają dodatkowo stabilność klawiatury podczas grania.

Dodatkowe atuty:

Oprócz klawiatury w pudełku mamy odłączany kabel USB 2.0, co pomaga podczas transportu. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasz kabel się gdzieś załamie i klawiatura nie będzie mogła nam służyć na bardzo ważnym turnieju. Ponadto kabel ten jest pokryty przyjemnym oplotem który dość dobrze zabezpiecza połączenie z komputerem.

[tie_full_img]IMG_4075[/tie_full_img]

Ogromnym atutem jest też oprogramowanie, które możemy za darmo pobrać ze strony producenta. Zapewnia nam możliwość przełączania się pomiędzy ponad 300 wbudowanymi profilami. Oprogramowanie automatycznie wykrywa w jaką grę gramy i ustawia odpowiednie podświetlenie. Ponadto możemy definiować własne makra klawiszy, aby jednym przyciśnięciem aktywować całą kombinację – niezwykle przydatne graczom MMO.

Tryb gry pozwala nam na blokowanie odpowiednich klawiszy podczas gry, aby nic omyłkowo nie rozproszyło nas albo nie zminimalizowało nam aktualnie granego tytułu. Przycisk ten (jako że fizyczny) bez zainstalowanego oprogramowania wyłącza tylko przycisk “Windows”.

[tie_full_img]IMG_9953[/tie_full_img]

Wady:

No dobra, opisałem chyba wszystko co może mieć znaczenie przy wyborze właśnie tego modelu klawiatury. Pozostało jeszcze tylko wspomnieć o kilku mankamentach. Sprzęt ten jest dość drogi jak dla zwykłego śmiertelnika grającego casualowo. Szczególnie biorąc pod uwagę usunięcie panelu numerycznego. Drugim mankamentem jest fakt, że producent nie dostarcza żadnego pokrowca na klawiaturę który ułatwiłby jej przenoszenie (chyba w końcu po to mamy odłączany kabel USB). Trzecim i ostatnim według mnie problemem, który konkurencja rozwiązała jest brak dodatkowego złącza USB do którego można by podłączać mysz albo chociaż pendrive’a.

[tie_full_img]IMG_8546[/tie_full_img]

Podsumowanie:

Moje ogólne wrażenia po ponad trzech tygodniach użytkowania:

Klawiatura to bardzo dobrze wykonany sprzęt dla najbardziej wymagających graczy zarówno domowych jak i profesjonalnych. Szczególnie ujęły mnie bardzo cicho działające przyciski, które są moją największą bolączką przy używaniu innych klawiatur. Pomniejszony o panel numeryczny rozmiar przypadł mi do gustu, chociaż jestem do niego przyzwyczajony. Naprawdę ciężko będzie mi się rozstać z tym sprzętem 🙂