Artykuły
06.04.2016 19:35

ZAGŁĘBIE ESPORTU – II EDYCJA

W dniach 1-3 kwietnia w Sosnowcu na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo Technologicznego odbyła się druga edycja LAN-a „Zagłębie Esportu”. W tym roku nie była to już oddolna, prywatna inicjatywa lecz w pełni profesjonalnie przygotowany turniej, mający na celu wyjść na przeciw oczekiwaniom młodszej części mieszkańców Sosnowca i okolic. Wszystko dzięki Jakubowi Kubiczkowi, który jako jedna z osób odpowiedzialnych za dział rozwoju i promocji miasta przekonał samego prezydenta do poparcia takiej inicjatywy.

zagłębie esportu

Podczas pierwszej edycji imprezy Zagłębie Esportu liczba uczestników wahała się w okolicach 100 osób, natomiast tegoroczna cieszyła się już cztery razy większym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że organizatorzy już planują kolejną edycję Mateusz Bochenek – asystent prezydenta miasta Sosnowiec – zdradził, że następna edycja planowana jest na terenie hali sportowej, by jeszcze większa liczba gości również mogła śledzić zmagania.

zagłębie esportu

Całość eventu była całkiem dobrze zorganizowana, pomimo widocznego jeszcze braku doświadczenia organizatorów w tworzeniu eventów tego typu. Również pozytywnie wypowiadali się o warunkach, w jakich rozgrywali swoje pojedynki, choć z rozbawieniem wspominali 17″ calowe monitory.

W przerwie pomiędzy meczami rozmawiałem z jednym z zawodników turnieju CSa, Cezarym Wróblem, posiadający osiągnięcia na skalę kraju. Wspomniał między innymi o poziomie przeciwników, którzy ostatnie kilka rund grali tylko nożami, a mimo wszystko wygrali mecz wynikiem 16:1. Poziom prezentowany przez zawodników był bardzo zróżnicowany, od silvera 2 po rangę global elite.

Podczas tegorocznej edycji miały miejsca następujące turnieje:

– CS:GO
– League of Legends
– Fifa 16
– Hearthstone
– Heroes 3
– Tekken

Sporym zaskoczeniem było turniej Tekkena – żaden z organizatorów nie spodziewał się, że będzie się on cieszył takim zainteresowaniem. Być może częściowo była to zasługa pojawienia się na nim Artura „devila” Wleklika, będącego niekwestionowanym najlepszym graczem w Polsce oraz należącego do ścisłej światowej czołówki. Ja również po raz kolejny brałem udział w tym turnieju i po raz piąty z rzędu już w pierwszej rundzie trafiłem własnie na niego.

zagłębie esportu

Teraz pozostaje nam czekać na kolejną edycję, zwłaszcza, że organizatorzy chcą wrócić do korzeni i pokazać młodszym graczom od jakich gier rozwijał się w przeszłości esport. Data kolejnej edycji nie jest jeszcze znana, ale możecie być pewni że podamy ją jako jedni z pierwszych.