Counter Strike: GO
24.07.2017 22:20

ex-iBUYPOWER odbanowane!

Jakiś czas temu esportowe media obiegła informacja, że ESL odbanowuje sporą liczbę „skazanych” vac-banem za oszustwa w trakcie gry w CS: GO. Wybuchła wtedy ogromna wrzawa, w której porównywano skalę takich przewinień w stosunku do ustawiania meczów, za które ban nadal obowiązywał. Dzisiaj podjęta została i w tej kwestii bezprecedensowa decyzja.

Jednym z najbardziej znanych składów, który został dotknięty banem ESL za ustawianie spotkań była ekipa iBUYPOWER. Ban – zarówno od Valve jak i ESL – dotknął większość ich zawodników, poza grającym tam wtedy Skadoodle, który nie odebrał swojej „nagrody” za podłożenie się w spotkaniu ligi CEVO z NetcodeGuides. Śledzący sytuację spodziewali się odbanowania zawodników po roku, ale tak się nie stało, bo Valve uznało, że będą dobrym przykładem dla innych zespołów, którym zamarzył by się podobny proceder. Jednym z ukaranych wtedy zawodników był Dazed, którego teraz często możemy zobaczyć w roli analityka esportowego na różnych turniejach. To on jakiś czas temu na twitterze „głośno zastanawiał się” czy jest coś, co mogliby zrobić by odkupić swoje winy i wrócić do czynnej gry. Jak się okazało, odzew ze strony kolegów „po fachu” był całkiem pozytywny. Nie wiadomo na ile to wpłynęło na decyzję ESL, ale dziś pojawiła się informacja, że zarówno iBP jak i 7000 innych zawodników otrzymało „ułaskawienie”. Ban oficjalnie przestanie obowiązywać 1 sierpnia tego roku, podobnie jak wszystkie inne bezterminowe kary nałożone przed 15 lutego 2015. Jasno również opisano jak ESL planuje postępować w przypadku stwierdzenia kolejnych naruszeń ich regulaminów.

Zasady mówią co następuje (w każdym przypadku chodzi nawet o 1. przyłapanie na danym przewinieniu):

  • za cheatowanie ban bezterminowy
  • za ustawianie spotkań ban na 5 lat
  • za doping i łapówki 2 lata

Chodzi tylko o turnieje organizowane wyłącznie przez ESL – jeśli w organizacji turnieju udział bierze również Valve, to jego przedstawiciele podejmą decyzję co do danego zawodnika lub drużyny. W przypadku udowodnienia recydywy drugiego i trzeciego przewinienia kara może być o wiele wyższa.