Artykuły
08.07.2017 00:16

Czy esport potrzebuje ogólnopolskich mediów?

Dziennikarze dzielą się na tych, którzy robią dogłębny research i tych, którzy robią go po łebkach. Od tych, którzy dostają nagrody takie jak Grand Press w kategorii wywiad oczekiwałbym, żeby robili ten pierwszy – tak jak ci, których domeną jest esport.

Nie pisuję często, rzekłbym nawet, że bardzo rzadko. Do napisania tego felietonu sprowokował mnie wywiad, jakiego udzielił Viktor Wanli – prezes Kinguin – laureatce wspomnianej wcześniej nagrody, Magdalenie Rigamonti. Tekst ten ukazał się w weekendowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.

No właśnie, czy wywiadem można nazwać sytuację, w której dziennikarz zadaje głównie pytania takie jak: Po co? Dlaczego? Czyli jak? Gdzie? A następnie posługuje się uogólnieniami (gracz siedzi przed komputerem z pizzą) i obiegowymi opiniami, przez które artykuł zdaje się bardzo płytki. Z jednej strony można uznać to za zabieg, dzięki któremu w rozmówcy można wywołać jakieś emocje, a co za tym idzie w pewnym sensie wymusić powiedzenie czegoć, co będzie świetnie nadawało się na lead w artykule. Z drugiej zaś strony pokazuje – przynajmniej w oczach części znających się na rzeczy osób – kompletny brak przygotowania i pogłębionego researchu tematu, na który chce się rozmawiać. Z moich obserwacji większość osób „z branży”, które przeczytały ten wywiad, uznało go za bardzo słaby i zrobiony „na odwal”.

Jednak nie można pokazywać jedynie jednej strony medalu. Na drugim biegunie przygotowania i zrozumienia esportu znajduje się na przykład Tomasz Chomczyk – dziennikarz Przeglądu Sportowego, który nie tak dawno przeprowadził wywiad z Maciejem ‚Sawikiem’ Sawickim. Już w pierwszym pytaniu widać, że dziennikarz odrobił zadanie domowe i zapoznał się z biografią i dokonaniami przepytywanego gościa, ale także wie co dzieje się na polskim i światowym esportowym poletku. Nie znajdziemy tu stereotypów, czy pytań zadawanych w celu wywołania kontrowersji.

Ale może dobry wywiad z Sawikiem to efekt bliskości sportu i esportu, bo w końcu mieliśmy do czynienia z tytułem na codzień zajmującym się rywalizacją? Ano nie, bo na przykład Tomasz Czoik – dziennikarz Gazety Wyborczej – przeprowadził bardzo dobry wywiad z Aleksandrem Szlachetko, dyrektorem ds. rozwoju firmy ESL oraz Krzysztofem Jonakiem, Poland Country Managerem w firmie Intel. Z wywiadu możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, począwszy od prognoz rozwoju imprez esportowych, na porównaniu z dużymi imprezami sportowymi kończąc.

Mógłbym kontynuować i pokazywać zarówno te dobre, jak i bardzo słabe przykłady artykułów w  ogólnopolskich mediach mówiących o esporcie, ale nie chcę Was zanudzić. Biorąc pod uwagę powyższe, nie potrafię odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie, ale może Wy potraficie.