Artykuły
21.06.2017 09:10

Polski sejm zajmie się statusem prawnym esportu?

Niedawno braliśmy udział w konferencji na temat esportu „Beyond Advertising Forum: esport & gaming”, której podsumowanie możecie znaleźć tutaj. Jednym z prelegentów był Ziemowit Ryś – były polski lekkoatleta, a obecnie kierownik marketingu w Centralnym Ośrodku Sportu. Tego samego, w którym niedawno trenowała drużyna Izako Boars.

Ziemowit Ryś na konferencji zdradził bardzo ciekawe informacje na temat prac nad projektem zmian legislacyjnych normujących status esportu. Tłumacząc z prawniczego na polski – trwają przygotowania do tego, by oficjalnie w polskim ustawodawstwie esport był traktowany dokładnie tak samo jak sport. Co więcej – jak donosi serwis wirtualnemedia.pl – głosowanie nad rozszerzeniem definicji sportu ma się odbyć już w najbliższy czwartek! Według nowej, rozszerzonej, definicji sport to „również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego” – a więc mamy tu do czynienia z dokładnym opisem rywalizacji esportowej!
Po co te zmiany? „Dziś sport elektroniczny pozostaje prawnie nieuregulowany. Czekamy na nowelizację ustawy o sporcie. Nadanie esportowi statusu prawnego da nam to dużo większe możliwości rozwoju, promocji i pozyskiwania sponsorów. (…) Bolączką branży są również oszuści, zarabiający na nieuczciwie prowadzonej grze. Aby ukrócić ich praktyki, potrzeba także nowelizacji kodeksu karnego.” – mówi w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl.
Pozytywny wynik głosowania, którym zajmie się sejm, na pewno nie jest jeszcze końcem drogi, ale ważnym kamieniem milowym jeśli chodzi o profesjonalizację esportu w Polsce. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że będą przy nim pracować ludzie obeznani z tematem, a nie osoby, które wsiądą do wagonika z bannerem „esport” tylko dlatego, że zwęszą w nim jedynie okazję na duży zarobek – jak to czasem bywa z innymi organizacjami sportowymi.