Artykuły
20.09.2015 11:50

SEKRETY MAP CS: GO

Wiele gier ma pozaszywane tu i ówdzie sekrety, zwane środowisku graczy easter eggami. Zwyczaj ten kontynuują również twórcy CS: GO, a easter eggi prezentowane są głównie w postaci malunków na ścianach map. Graffiti te najczęściej nawiązują do pamiętnych akcji, które miały miejsce na danej mapie. Gracze już tak bardzo przyzwyczaili się do ich obecności, że nie zdają sobie sprawy z czym mają do czynienia i traktują je jako zwykły „ozdobnik” mapy. Niedawno wspominałem o grafice na de_dust2, umieszczonej z okazji bohaterskiej akcji „apEX sam na 4 AWPy” z turnieju w kolonii. Oto kilka innych.

W ćwierćfinałach Dreamhack 2014 Fnatic we trzech wykonali „piramidę”, wykorzystującą również drobnego buga mapy overpass, który pozwolił Olofmeisterowi na ogląd sporej jej części, samemu pozostając praktycznie niewidocznym. Użyli tej taktyki kilkukrotnie po stronie CT, co pozwoliło im na comeback z, wydawałoby się, beznadziejnej sytuacji 12:3. Całą mapę ostatecznie wygrali, ale zaprezentowana taktyka wzbudziła spore kontrowersje i protesty, które doprowadziły do walkowera. Po tamtych wydarzeniach na mapie, w miejscu gdzie doszło do budowy piramidy, umieszczono znak, który można przetlumaczyć z niemieckiego jako „wspinanie się na ogrodzenie zabronione”, wprowadzono również poprawki uniemożliwiające kontynuowanie procederu.

pigeon
W innym miejscu na tej samej mapie też znajduje się graffiti upamiętniające akcję Fnatic i Olofmeistera, tym razem jak najbardziej pozytywną. W spotkaniu z Team Dignitas na turnieju Kolonia 2014 między drużynami doszło do remisu 14:14. Na bombsidzie B TD podłożyli bombę, a sam bombside podpalili mołotowem. Nie zważając na szalejące wokół płomienie i przypłacając akcję życiem, Olofmeister rozbroił bombę, dająć Fnatic bardzo ważny punkt, przechylając szalę zwycięstwa na ich stronę. Jako symbol tej akcji na szopie obok B znajduje się postać uskrzydlonego CT, otoczonego płomieniami i rozbrajającego bombę:

fire

Na mapie de_train znajdziemy przekreślony znak nogi nadeptującej gołebia z rosyjskim tekstem „nie deptać ptaków”. Historia tego znaku to glitch, wykryty na zremasterowanej wersji tej mapy. Drużyna Terro, po wykonaniu odpowiednio szybkiego rusha na wprost od swojego respa, mogła „wskoczyć” na znajdujące się tam ptaki i unieść razem z nimi ponad mapę, po czym wskoczyć na „niewidoczne szkło” ponad mapą lub jeden z dachów. Oczywiście błąd wkrótce po wykryciu został usunięty, a na pamiątkę po nim pozostawiono ten znak:

ladder

Za tagiem „Goose”, który znajdziemy na najsłynniejszej mapie de_dust nie stoi za to żadna długa historia, a jedynie krótkie wyjaśnienie – Goose to ksywa jednego z twórców serii, Minh „Gooseman” Le. Sama grafika zaś prezentuje się następująco:

goose-500x281

Mapa overpass jest chyba najbardziej bogatą w graficzne easter egii. Ostatnim jest bardzo typowo wyglądający tag „One up” – jest to istniejący w rzeczywistości malunek jednej z niemieckich ekip. Sporo filmów z ich akcji można znaleźć w internecie, a biorąc pod uwagę, że mapa overpass umieszczona została w Niemczech, fajnie, że twórcy poszukali elementów, które w jakiś sposób ją „urealniają”. Oto wspomniane graffiti:

one-up-500x400