Artykuły
28.04.2017 00:05

Prezydent MKOL zabrał głos w sprawie esportu

Ostatnio informowaliśmy o tym, ze esport ma się stać dyscypliną medalową w 2022 roku na Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou w Chinach, dzięki strategicznemu partnerstwu pomiędzy Azjatycką Radą Olimpijską a firmą Alisports. Informacja ta po raz kolejny wywołała dyskusję na temat tego czy esport powinien zostać uznany za „prawdziwy” sport. Zabrał w nim również głos prezydent MKOL – Tomas Bach.

Temat ten został podjęty na Konferencji Pan-Amerykańskich Organizacji Sportowych. Wniosek z rozmowy z prezydentem MKOL jest następujący – Komitet uznaje i szanuje decyzje Igrzysk Azjatyckich, ale sam ma co do nich pewne obawy:

„Nie jesteśmy w 100 procentach przekonani czy esport można uznać za prawdziwy sport, szczególnie jeśli uwzględnić aspekt wysiłku fizycznego oraz tego, co jest niezbędne by uznać daną dyscyplinę za sport.” Podkreślił fakt, że esport póki co nie doczekał się jednoznacznie określonej organizacji przywódczej z odpowiednią mocą sprawczą, która zagwarantuje, że wartości i reguły olimpijskie będą należycie przestrzegane. „To tylko moja własna uwaga, ale niektóre z tych gier są całkowicie przeciwne wobec naszych wartości” – powiedział Bach, 63-letni prezydent MKOL z Niemiec, który przewodzi komitetowi od 2013 roku. Moim zdaniem jednak, patrząc jednak na to zagadnienie z punktu widzenia zasad fair play, które panują w esporcie, a także jaką maszyną do zarabiania pieniędzy stały się Igrzyska Olimpijskie, należałoby raczej zapytać czy to IO reprezentują esportowe wartości?

Bach przyznał jednak jednocześnie, że esport jest niezwykle atrakcyjny dla młodej widowni. „Obserwujemy ten trend, widzimy różnice, dostrzegamy braki organizacyjne, ale widzimy również wysokie zaangażowanie młodzieży. Tak więc nie odrzucamy kategorycznie pomysłu włączenia esportu, musimy to jednak przeprowadzić niezwykle rozważnie.” Jeśli chodzi o współpracę pomiędzy Azjatycką Radą Olimpijską a Alisports, to Bach nazwał ją „cennym testem” dla esportu na Igrzyskach Olimpijskich.