Artykuły
19.01.2017 20:03

Start LCS EU Spring Split w polskiej telewizji

Parę tygodni temu informowaliśmy o planach uruchomienia kanału telewizyjnego, w pełni poświęconego e-sportowi. Telewizja ta ma ruszyć z regularnym nadawaniem od 1 marca, ale wszystkim miłośnikom elektronicznej rozrywki niespodziankę postanowił sprawić Polsat. 1,5 tygodnia przed startem kanału konkurencji uruchomili własne transmisje, póki co na antenie Polsat Sport News. W planach między innymi transmisje z LCS EU Spring Split oraz z nadchodzącego Majora CS: GO w Atlancie.

O to, że Polsat przymierza się do tematu e-sportu można było podejrzewać w momencie, gdy na Facebooku pojawił się fan page zatytułowany Polsat E-Sport, a na ich stronie internetowej – osobna sekcja, poświęcona temu tematowi. Teraz (a dokładniej w chwili pisania tego tekstu) jestem chwilę po zakończeniu pierwszej z zapowiadanych relacji z LCS EU Spring Split. W pierwszym spotkaniu H2K wygrało z Origen 2 – 0, a Jankos jak zwykle spisał się znakomicie.

Screenshot 2017-01-19 19-21-20

A jak wypadło pierwsze podejście Polsatu do transmitowania e-sportu w telewizji? Otóż… jak na Polsat i jego możliwości techniczne to zaskakująco słabo. Po pierwsze, transmitowano tylko jedno z dzisiejszych spotkań, kolejne można zobaczyć już tylko na współpracującym z Polsatem kanale Twitch Team Frenzy. Dopóki relacja trwała w telewizji, prowadzący znajdowali się w „profesjonalnym” studiu, znanym z transmisji sportowych. Gdy tylko przeniesiono się w 100% na kanał Twitch, również i prowadzący musieli się „przeprowadzić”  do casterki, jaką znamy z wielu kanałów Twitch, ze ścianką reklamową za plecami. Jakość samego streama również bardzo przeciętna – mało płynny, gubiący klatki, z niskim bitrate dźwięku, z charakterystycznym zdeformowaniem, brzmiącym niczym odgłosy cieknącej wody. Znam kilka ekip organizujących amatorskie LANy, na których realizacja streama wygląda lepiej niż tu. Komplet wrażeń dopełniła playlista puszczana w przerwach transmisji, złożona z przebojów pop typu Edyta Górniak oraz utworów disco polo. Brawa za bardzo poważne podejście do tematu, naprawdę. 😉 Ja rozumiem, że przeciętny widz Polsatu lubi takie, a nie inne klimaty muzyczne, ale na Youtube jest mnóstwo darmowych playlist dla gamingu, które pasują do LoLa dużo lepiej niż disco-polowe pląsy.
Jeszcze parę godzin temu byłem niezwykle zmartwiony faktem, że Polsat zmienił Polsat Sport News na mojej satelitarnej platformie cyfrowej na Super Polsat. Oglądając tę pierwszą transmisję uczucie żalu zniknęło, a Majora obejrzę na angielskim streamie, którego realizatorzy podejdą do tematu z należytym profesjonalizmem. Oczywiście musimy również liczyć na to, że z każdą kolejną transmisją będzie lepiej, a dodatkową motywacją będzie start konkurencyjnego kanału, o którym pisałem we wstępie.

PS. Wybaczcie niską jakość zrzutu ekranu ze studia, ale taką jakość oglądali widzowie zarówno w telewizji jak i na Twitchu nawet na ustawieniach „Źródło”.