Artykuły
16.12.2016 20:22

Nie ma e-sportu bez sportu czyli Siemianowicki Turniej E-sportowy – relacja

Każdy fan e-sportu z pewnością zgodzi się z jednym – im więcej inicjatyw promujących ten przebojem wdzierający się rodzaj rozrywki, tym lepiej. Jeśli w dodatku dany event stoi na bardzo dobrym poziomie organizacyjnym, mimo, że jest przygotowany „tylko” przez paczkę entuzjastów to chwalić należy podwójnie.

Każdy znany gracz jakoś zaczynał – wielu z nich pierwsze poważniejsze rywalizacje odbywało na amatorskich LANach, organizowanych od graczy dla graczy. Dzięki takim turniejom mamy teraz gwiazdy jak TaZ czy Snax. Dziś pasjonaci e-sportu mają mnóstwo okazji do oglądania ich na największych turniejach na świecie, ale stosunkowo niewiele możliwości, by samemu się wybić, takich właśnie jak wspomniane wcześniej amatorskie turnieje. Cała „scena” żyje IEM-em czy DreamHackiem, a gdzieś obok tego żyją sobie małe turnieje, na które niemalże każdy może przyjść „z ulicy” i sprawdzić się w zmaganiach na bardziej lokalnym szczeblu. Takim właśnie LAN-em był Siemianowicki Turniej E-sportowy.

P1220152

Za turniejem stoi ekipa, której poczynania śledzimy z uwagą już od jakiegoś czasu bo coraz śmielej sobie poczynają. Byliśmy na robionym przez nich wydarzeniu w Białce Tatrzańskiej oraz w Nowym Targu. Mowa tu o ekipie Super Game E-sport, którą tworzą trzy osoby. Oprócz e-sportu polem ich działania są również rajdy terenowe, ale tu jednak skupmy się na rywalizacji prowadzonej na monitorach, a nie po lasach. 😉 Jak już wspomniałem – organizatorów jest trzech, ale mimo tej skromnej liczebności każdy kolejny robiony przez nich turniej stoi na wyższym poziomie, w dodatku nie ograniczają się tylko do rodzinnych stron. Organizowali bowiem już turnieje nad morzem, a teraz pojawili się na Śląsku – w Siemianowicach.

P1220028

W trwającym 2 dni wydarzeniu można było wziąć udział w zmaganiach w trzech grach – League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive oraz FIFA 17. Był to turniej przygotowany specjalnie z myślą o szkołach i graczach z terenu Siemianowic Śląskich i okolic – w LoLu brali udział przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów, a w CS-a grali przedstawiciele szkół średnich. I tu ciekawostka – turniej LoLa wygrała szkoła sportowa, natomiast w turnieju CS-a bardzo blisko było Liceum Sportowe z Chorzowa, które w swoim pierwszym meczu zmiotło przeciwnika 16:4. To doskonale pokazuje jak ważna dla dobrego przygotowania się do gry jest kondycja fizyczna i przełamuje stereotyp typowego gracza, jako osobnika bez formy i nie ruszającego się w ogóle sprzed komputera. Ale o tym jak dobrze Super Game E-sport radzą sobie na polu przełamywania stereotypów pisałem już a propos turnieju w Nowym Targu. Tu dodam jedynie, że przedstawicielom władz miasta ogromnie spodobała się inicjatywa chłopaków, co dodatkowo cieszy i doskonale rokuje na przyszłość. Z dziennikarskiego obowiązku wspomnę tylko jeszcze, że finał wygrało siemianowickie Meritum, które pokonało… siemianowickie Meritum. Tak, w finale spotkały się dwie drużyny, reprezentujące tę samą szkołę. Jednym słowem, śląska scena e-sportowa ma się bardzo dobrze. 🙂

P1220024

Z kwestii organizacyjnych należy wyróżnić przede wszystkim punktualność wydarzeń na turnieju. Wszyscy kojarzymy profesjonalne eventy, na których mimo wszystko dochodziło do ogromnych opóźnień. A tu, na niewielkim i półprofesjonalnie przygotowywanym turnieju, nie było absolutnie żadnych obsuw! Trochę za to nie dopisała publiczność, ale to zapewne z powodu terminu – środek tygodnia to średni moment na tego typu inicjatywy. Inny temat, który mógł wyglądać ciut lepiej to stream. Był, i owszem, ale niekiedy widać było przycięcia zgubione klatki, a poza tym jego komentatorzy muszą jeszcze trochę potrenować – kilku z nich brzmiało na ogromnie znudzonych. Nie są to jednak rzeczy, których nie dałoby się wyeliminować, a będąc na miejscu nikt nie zwróciłby na to uwagi. Za to doskonałym i całkiem sprytnym pomysłem było wykorzystanie tablicy świetlnej jako telebimu. Jako, że nie było możliwości rzucenia tam bezpośrednio obrazu z komputera, wyświetlał on… obraz  z kamery, ustawionej przed monitorem. Brawa za pomysłowość!

Podsumowując, z niecierpliwością będziemy teraz oczekiwać kolejnych wydarzeń pod szyldem Super Game E-sport, a tymczasem zapraszamy również do obejrzenia naszej fotogalerii oraz videomigawki z tego turnieju.