Counter Strike: GO
14.01.2016 13:50

GŁOŚNE TRANSFERY W ŚWIECIE COUNTER STRIKE’A

W profesjonalnym Counter-Strike’u okno transferowe nie ma ram czasowych. Ciągłe przetasowania są naturalne i z reguły pozytywnie wpływają na grę ekip i progres sceny. Oto najgorętsze transfery ostatnich tygodni.

Przerwa świąteczna sprawiła, że doszło do kilku bardzo żywo komentowanych zmian. Sprzyja im m.in. krótki oddech od napiętego kalendarza turniejowego i ligowego. Byliśmy świadkami między innymi odświeżenia składu NiP oraz Team Liquid, okrzepnięcie składu SK-Gaming oraz nowy-stary skład mTw. Utworzyła się nowa, silna, fińska drużyna, a doświadczony skład ze Stanów Zjednoczonych powrócił do zawodowego grania.

Jacob „pyth” Mourujärvi
Po tym jak słynny fiński snajper Aleksi “allu” Jalli opuścił NiP, nikt nie próbował nawet zgadywać jak drużyna ta będzie się prezentowała w 2016. Ale było oczywistym, że przynajmniej jeden nowy gracz musi do nich dołączyć. W końcu ekipa postawiła na pyth’a, który miał za sobą półroczne zawodowe granie w Stanach, w drużynach WinterFox oraz Luminosity. Teraz otrzymał okazję powrotu do ziemi ojczystej i gry u boków krajowych mistrzów CS: GO.

pyth

Rok temu wielu analityków przewidywało, że zawodnik ten wiele osiągnie na „wielkiej scenie”. Był wschodzącą gwiazdą, grającą w drużynach takich jak Orbit (możecie kojarzyć ich z niedawnego pojedynku z Virtus.pro), SK-Gaming oraz Publicir.se. Jego umiejętności nie raz prowadziły do niespodziewanych i emocjonujących wygranych nad znacznie bardziej utytułowanymi zawodnikami. Jest świetnym strzelcem, z aspiracjami do wygranych na najwyższym poziomie. Sami widzicie, że pasuje idealnie do gry na najwyższym światowym szczeblu.

Aktualny skład NiP:

Richard „Xizt” Landström (c)
Patrik “f0rest” Lindberg
Christopher “GeT_RiGhT” Alesund
Adam „friberg” Friberg
Jacob „pyth” Mourujärvi

Alexander „s1mple” Kostyliov
Po dwóch miesiącach przerwy Alexander znowu dołącza do znamienitej organizacji. Transfer ten bardzo przypomina to, z czym mamy do czynienia w tradycyjnych sportach, czyli międzynarodowe składy drużyn i roszady zawodników bez względu na kraj pochodzenia, nawet jeśli kraje dzieli ocean.

Bez wątpienia coraz częściej będziemy świadkami jak amerykańskie drużyny zapraszają zawodników z Europy. Kostyliov jest jednym z przecierających szlaki. Wkrótce, od 1 lutego, będzie mógł oficjalnie brać udział w eventach ESL.

s1mple

Aktualny skład Team Liquid:

Spencer „Hiko” Martin
Nick „nitr0″ Cannella
Jonathan „EliGE” Jablonowski
Eric “adreN” Hoag (c)
Alexander „s1mple” Kostyliov

Jacob “Pimp” Winneche
Reorganizacja dywizji CS: GO w SK-Gaming zakończyła się wraz z pojawieniem się w ekipie Pimp’a, który jest równie dobry używając AWP jak I karabinów. Miesiąc po opuszczeniu szeregów Dignitas, Jacob przyjął ofertę zastąpienia Caspera „cadiana” Møllera, który teraz ma rolę stand-ina. Nowy zawodnik jest jednym z najbardziej doświadczonych graczy na duńskiej scenie, więc transfer można uznać za znaczące wzmocnienie SK.
Oprócz niego, do drużyny dołączyli Andreas „MODDII” Fridh oraz Emil „Magiskb0Y” Reif, który do tej pory był chwilowo jako stand-in. Gracze ci już nie raz potwierdzili swoją wartość i to, że należy im się to miejsce w drużynie. Ostatnio na przykład wygrali miejsce w Dreamhacku Leipzig 2016, który będzie nowym testem składu.

p1mp

Aktualny skład SK-Gaming

Asger „AcilioN” Larsen
Michael „Friis” Jørgensen
Jacob «Pimp» Winneche
Emil „Magiskb0Y” Reif
Andreas „MODDII” Fridh

Aleksi „allu” Jalli i nowa drużyna – ENCE
Tekst ten zacząłem od odejścia allu z NiP, teraz więcej szczegółów na ten temat. Wszyscy myśleli, że dołączy on do jednej z bardzo znanych ekip, gdy tymczasem został zawodnikiem lokalnej, fińskiej drużyny ENCE. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się składowi tej drużyny, zobaczymy, że jest on na tyle silny, by konkurować zarówno na lokalnej jak i na międzynarodowej scenie. Fińska społeczność wystarczająco długo czekała na kolejną drużynę, która może ich reprezentować globalnie. Oczekiwania może nie byłyby aż tak wysokie, gdyby nie bogata historia tego kraju już od czasów 1.6, którą tworzyła między innymi ekipa 69°N-28°E (znana potem jako Team Roccat).

allu

Aktualny skład ENCE:

Aleksi „allu” Jalli
Tom „stonde” Glad
Miikka „suNny” Kemppi
Juho „Juhob” Lampinen
Mikko „xartE” Välimaa

Danny „fRoD” Montaner
Mamy również dobre wieści dla fanów drużyny compLexity. Wspomniany w śródtytule, jeden z legendarnych amerykańskich e-sportowców wraca do aktywnego grania jako zawodnik tej właśnie drużyny. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci e-sportu. Jego kariera trwa od ponad 10 lat, zawsze na wysokim poziomie. W latach 2005-2006 był jednym z najlepszych zawodników w 1.6. Był również nieodłączną częścią compLexity, które wygrało między innymi ESWC w 2005 oraz WSVG ISC w 2006.

W 2010 Montaner zdobył 14 miejsce globalnego ranking hltv CS 1.6. Grał wtedy w ekipie Evil Geniuses. Byli to czołowi przedstawiciele swojego regionu i spokojnie mogli konkurować z europejskimi drużynami. Można go uznać za jedną z osób odpowiedzialnych za obecny kształt sceny CS: GO w Stanach.

frod

Przypomnieć w tym miejscu nalezy, że Montaner grał w CS: GO już w 2013 roku. Jako gracz teamu cuLtivaion znakomicie spisał się w 14 sezonie ESEA. Potem niespodziewanie zniknął z esportów. Ostatnie, słabe wyniki compLexity skutkowały potężną reorganizacją składu. Management podjął decyzję o zbudowaniu zupełnie nowej ekipy wokół fRoD’a. Nazwiska pozostałych graczy zostaną ogłoszone wkrótce, na chwilę obecną mówi się o dołączeniu do niej Daniela „roca” Gustaferri’ego, który wcześniej grał w compLexity.

Aktualny (potwierdzony na dzień dzisiejszy) skład compLexity:

Danny „fRoD” Montaner
Daniel „roca” Gustaferri

Nieudane ożywienie mortalTeamWork
Oprócz wymienionych wcześniej zmian, na scene wróciło trzech innych, niezwykle wcześniej utytułowanych gracz: Christoffer „Sunde” Sunde, Oliver “minet” Minet oraz Alexander “ave” Holdt. Ostatnio dołączyło do nich dwóch kolejnych – Martin „trace” Bang Heldt oraz Danny „zonic” Sørensen. Trace grał w poprzednie wersje CS, 2012 był dla niego świetnym rokiem i wydawało się, że będzie grał w nieskończoność, niestety szybko przyszedł spadek formy, po którym wycofał się z grania. Zonic od pewnego czasu próbował wrócić do zawodowego gamingu, wyglądało więc na to, że teraz będzie dodatkowo zmotywowany. Niestety wyszło na to, że skład wymieniony mTw nie przetrwał nawet dwóch tygodni. Zonic wybrał karierę coacha w duńskim questionmark (byłe TSM). W tej roli również ma doświadczenie bo latem był coachem ekipy dignitas. Jak jego odmowa wpłynęła na innych członków mTw i kto go zastąpi? Zobaczymy wkrótce.

Aktualny skład mTw:

Christoffer „Sunde” Sunde
Oliver “minet” Minet
Alexander “ave” Holdt
Martin „trace” Bang Heldt

Podsumowanie
To tyle tych krótkich informacji na temat zmian transferowych. Do powrotu legend sceny 1.6 można podejść dwojako – z jednej strony poprzednio zdobyte doświadczenie i chwała może pomóc im wrócić do formy w nowej grze. Z drugiej jednak, żaden z wracających póki co nie zaprezentował jakiejś szczególnej klasy, wiadomo, że towarzyszy im póki co kredyt zaufania, ale oczekiwanie na pierwsze osiągnięcia też nie powinno trwać zbyt długo.

AKTUALIZACJA, Z OSTATNIEJ CHWILI: Wczoraj gruchnęła wiadomość, która zmartwiła wszystkich fanów francuskiego teamu Titan. Organizacja zakończyła esportową działalność, a przyczyną takiego stanu rzeczy są kwestie finansowe. Cały poprzedni rok był dla nich pod tym względem bardzo ciężki, a dodatkowym ciosem była rezygnacja ze współpracy sponsorów – wynik bana dla KQLY’ego. Żaden z planów ratunkowych nie pomógł i jedynym wyjściem było ogłoszenie końca przygody z esportem. Jedyna nadzieja dla fanów ekipy w tym, że jakaś inna organizacja zdecyduje się przygarnąć ich pod swoje skrzydła.