Counter Strike: GO
07.07.2016 10:00

SK Gaming wyrzucone z ELeague!

Zawodnicy SK Gaming, do niedawna jeszcze reprezentujący barwy brazylijskiego Luminosity Gaming świetnie radzą sobie na tegorocznym ESL One Cologne, a tymczasem wczoraj e-sportowym internetem wstrząsnęła wiadomość, że decyzją władz ligi ELeague zostają oni wyrzuceni z tychże rozgrywek.

Jest to już kolejny akt zamieszania, który rozgrywa się od zmiany „barw klubowych” przez tych zawodników. Przypomnijmy, że jakiś czas temu (w okolicach Majora MLG Columbus) podpisali oni za plecami brazylijskiej organizacji) kontrakt z nowym pracodawcą, czyli SK Gaming. Tłumaczyli to później niepewną sytuacją w dotychczasowym miejscu i pragnieniem spokojnego przygotowywania się do Majora w Stanach. Według ich tłumaczeń, podpisanie nowej umowy zostało niejako „wymuszone”, a gdy wygrali Majora i stwierdzili, że jednak zostają w LG, było już za późno na wycofanie się i umowa z SK Gaming weszła w życie 1 lipca tego roku. Do sprawy przyłączył się Dyrektor Generalny LG, który stwierdził, że SK Gaming m.in. wykorzystało słabą znajomość angielskiego przez jego byłych zawodników. Wisienką na torcie sprawy miały być groźby pozwu sądowego ze strony SK, jeśli zawodnicy nie zrealizują postanowień umowy.

Jak widać na Majorze w Kolonii, umowa weszła w życie i drużyna pojawiła się tam już w barwach nowej organizacji. Jednak ich problemy na tym się nie skończyły, gdyż zdaniem szefostwa ELeague złamali oni regulamin ligi, zmieniając „barwy klubowe” w trakcie kwalifikacji. Podobna kara spotkała również Team X, czyli zawodników, którzy grali w SK zanim w szeregach organizacji pojawili się brazylijczycy. Za tych ostatnich w ELeague ma zagrać Renegades, a w miejsce SK Gaming wejdzie Cloud9.

ELeague to kolejna profesjonalna liga Counter-Strike: Global Offensive, założona tym razem przez amerykańską stację telewizyjną TBS, należącą do potentata medialnego Turner Broadcasting. W lidze grają 24 drużyny, a rocznie mają się rozgrywać po dwa, 10-tygodniowe sezony. Pula nagród na jeden sezon to 1.400.000 dolarów.

AKTUALIZACJA: Według serwisu ESPN pierwotnie włodarze ligi ELeague najpierw chcieli ukarać wyłącznie Luminosity Gaming jako organizację, kara nie miała dotykać bezpośrednio zawodników grających wcześniej pod  tą banderą. Zmiana decyzji zbiegła się w czasie ze specjalną petycją, podpisaną przez amerykańskie drużyny: Cloud9, Counter Logic Gaming, Echo Fox, OpTic Gaming, NRG Esports, Team Liquid i Team SoloMid. W petycji tej drużyny grożą wycofaniem się z ligi, jeśli nie zostaną poczynione odpowiednie kroki, ich zdaniem – zgodne z regulaminem. Oczywiście w uzasadnieniu zmiany ELeague całkowicie wypiera sie, jakoby petycja miała z nią jakiś związek.

Co do samego regulaminu – jeden z użytkowników reddita przeanalizował regulamin, na który powołały się drużyny podpisane pod petycją. Do zmian w składzie odnoszą się tylko trzy jego punkty i żaden nie mówi o wykluczeniu drużyny z rozgrywek.

SK Gaming 1

Wszystko to powoduje, że w internecie mnóstwo jest głosów wstawiających się za zawodnikami obu wykluczonych ekip. Nic jednak nie wskazuje na to, by ELeague miała zmienić swoją decyzję. Jeśli pojawią się jakieś nowe informacje, natychmiast Was o tym poinformujemu.