Artykuły
14.06.2016 18:25

ESL Arena – wrażenia z nowego studia ESL Polska

Obserwując to, co się dzieje na polskiej scenie e-sportu można z cała pewnością stwierdzić, że ma się on u nas coraz lepiej. Widzimy powstawanie coraz to większej liczby eventów, nie tylko tych małych, lokalnych LANów, ale także wydarzeń, które mają aspiracje do bycia wydarzeniami ogólnopolskimi. A przede wszystkim mamy finały Intel Extreme Masters, które co roku ściągają do Spodka setki tysięcy widzów. To z myślą o nich ESL otwarło nowe miejsce, gdzie fani mogą z bliska obserwować zmagania najlepszych graczy na świecie. Miejsce to nazywa się ESL Arena, a my, jako jedna z nielicznych redakcji mogliśmy zapoznać się z nim w trakcie inauguracyjnego weekendu.

Zanim jednak o wrażeniach z ESL Arena – czym właściwie jest ESL? Jak czytamy w Wikipedii jest to „międzynarodowa liga gier komputerowych, która powstała w 2000 roku w Niemczech”. Z tym, że słowo „liga” moim zdaniem nie jest tutaj do końca precyzyjne. Owszem, skrót ESL to Electronic Sports League, jednak samo ESL to nie tylko rozgrywki w ramach jednej ligi, ale również, a może przede wszystkim, organizator mnóstwa eventów e-sportowych na całym świecie. Od wspomnianej już serii Intel Extreme Masters, przez imprezy cyklu ESL One (CS: GO i DOTA2),  WC3L Series w StarCrafta 2, po lokalne wydarzenia – jak zeszłoroczne Mistrzostwa Polski CS: GO i LOL, które miały miejsce w Łodzi.

esl arena 6

Co do daty powstania, rok 2000 to moment, kiedy organizacja przybrała swoją obecną nazwę, natomiast wszystko zaczęło się tak naprawdę w roku 1997 pod nazwą Deutsche Clanliga. Dziś natomiast to niekwestionowany potentat na światowym rynku e-sportu, z zarejestrowanymi ponad 6 milionami członków, milionem drużyn oraz ponad 12 milionami „ogrywanych” tytułów. Wpływ na to miało wydarzenie z zeszłego roku – do niedawna bowiem właścicielem ESL była niemiecka firma medialna Turtle Entertainment GmbH, która swoją siedzibę ma w Kolonii. To m.in. dlatego największy turniej CS: GO – ESL One Cologne ma aż tak prestiżowe znaczenie. W zeszłym roku natomiast pakiet większościowy akcji stał się własnością szwedzkiej Modern Times Group, właścicieli również DreamHacka i ESEA. Tłumacząc z biznesowego na nasze – w jednych rękach tkwią obecnie udziały w niemal wszystkich największych turniejach i ligach e-sportowych na świecie.

esl arena 5

Wszystko to robi olbrzymie wrażenie, prawda? Tym bardziej oczywiste staje się znaczenie Polski i Katowic na e-sportowej mapie świata. W sporej mierze jest to zasługa vice przewodniczącego do spraw pro gamingu w ESL – Michała „CarmaCa” Blicharza. To on sprowadził IEM do Polski i sprawił, że event wygląda tak okazale. ESL w Polsce ma swoją siedzibę od 2004 roku, pierwotnie znajdowała się ona w Tychach, by – wraz z organizacją IEM w tym mieście – przenieść się do Katowic. Około roku temu powstało nowe studio, z którego komentowane są organizowane przez ESL rozgrywki, a w międzyczasie pojawiły się plotki na temat powstania ESL Areny.

esl arena 4

I tak oto na początku czerwca A.D. 2016 doczekała się ona swojego oficjalnego debiutu. Pierwszym wydarzeniem jakie odbywało się w nowym miejscu były offline’owe kwalifikacje do zbliżającego się majora CS: GO – ESL One Cologne 2016. Czym jest ESL Arena? Najprościej mówiąc, to miejsce, w którym w komfortowych warunkach można będzie rozgrywać esportowe spotkania mniejszej rangi, przy jednoczesnym udziale publiczności. Sala wyposażona jest w kompletne stanowiska graczy, scenografię, ekrany, oświetlenie i nagłośnienie, czyli wszystko to, co konieczne do rozgrywania i obserwowania starć, a przede wszystkim w kilkanaście kamer, włącznie z pełnowymiarowym kranem kamerowym. Na zapleczu oczywiście realizatorka oraz pomieszczenia dla komentatorów i oczekujących na swoje spotkania zawodników. Tam również umieszczono drugi zestaw stanowisk, który pozwala na równoległe rozgrywanie większej ilości spotkań, lub rozgrzewkę zawodników oczekujących na swoją kolej – co bardzo ułatwia realizację napiętego harmonogramu meczów. Jedyny minus, że w momencie debiutu zaplecze nie posiadało działającej windy – ESL nie przewidział, że pojawi się u nich przedstawiciel mediów na wózku. Mam nadzieję, że do kolejnego turnieju usterka zostanie usunięta. 🙂

esl arena 2

Wszystko to będziecie mogli zobaczyć w naszej fotogalerii i videorelacji na facebooku i Youtube. Jak widać, studio jest w pełni przygotowane do realizowania streamów na żywo. Sala może pomieścić około 150 osób z publiczności, jest klimatyzowana oraz wyposażona w bar z napojami i przekąskami. Tutaj muszę pochwalić organizatorów za miły gest, jakim były rozdawane za darmo napoje w ilościach nieograniczonych. 😉

esl arena 3

A jak wyglądały same kwalifikacje? Powiem szczerze, dawno nie widziałem takiej ilości tak wyrównanych spotkań. Może sprawiła to wizja awansu na Majora, pula nagród 1 000 000 dolarów, a może fakt, że wszystkie spotkania były rozgrywane systemem BO1 i nie było miejsca na odpuszczanie?  Faktem pozostało, że zdecydowana większość spotkań to bardzo zacięte pojedynki. Nawet tak słabo znane ekipy jak chińskie Tyloo czy brazylijskie Immortals potrafiły postawić opór większym od siebie, by wspomnieć tu chociażby 12:16 tych drugich w pojedynku z Flipsid3. Swoją drogą, jeśli ktoś nadal traktuje e-sport tylko jako „granie w gry” – widok załamanych tą porażką brazylijczyków najpierw w studiu, a potem przed wejściem do Areny powinien wystarczyć za wszelkie wyjaśnienia.

esl arena 1

Bardzo mnie cieszy, że oprócz okazjonalnych, dorocznych wydarzeń jak IEM, ESL zdecydowało się stworzyć takie miejsce jak ESL Arena. Daje ono nadzieję na większą ilość e-sportu, który będzie można śledzić na żywo i częstsze pojawiania się tu zagranicznych ekip. Co prawda bilety – przynajmniej na omawiane wydarzenie – nie należały do najtańszych, bo cena za wejściówkę na weekend to 90 zł. Ale z drugiej strony, kameralne rozmiary Areny pozwalają na zdecydowanie bliższy kontakt fanów z zawodnikami i dają dużo większe możliwości jeśli chodzi o zrobienie sobie fotki czy wzięcie autografu od swojego idola, niż w przypadku gigantycznych eventów, takich jak IEM. Tam jest to praktycznie niemożliwe, chyba, że na jakimś specjalnie zorganizowanym spotkaniu, a i wtedy szanse przebicia się przez tłum nie są duże. Swoją drogą, ciekawe jak by wyglądała ESL Arena, gdyby pojawili się tam zawodnicy Virtus.pro lub Fnatic? Obyśmy mogli się o tym również niedługo przekonać.