Artykuły
11.11.2016 18:38

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich?

E-sport coraz bardziej zawzięcie walczy o należne mu miejsce również w sferze rywalizacji sportowej. Kolejnym punktem tej walki jest pomysł, by wprowadzić e-sport na Igrzyskach Olimpijskich. I może się to stać już całkiem niedługo.

Przełom, jakim niewątpliwie e-sport na Igrzyskach Olimpijskich może nastąpić szybciej niż się wszystkim wydaje. A wszystko za sprawą komitetu organizacyjnego IO 2024 w Los Angeles. To amerykańskie miasto walczy o prawo organizacji IO za 8 lat i właśnie wtedy miałyby się również pojawić na nich dyscypliny e-sportwe. Stany Zjednoczone od pewnego czasu nabrały niesamowitego rozpędu, jeśli chodzi o rozwój swojej sceny w e-sporcie, przede wszystkim CS: GO. Wymienić tu należy przede wszystkim doskonałą postawę amerykańskiego teamu Cloud 9, czy też ligę ELeague, o której zawodnicy wypowiadają się w samych superlatywach. To również ELeague ma być organizatorem kolejnego majora, o czym pisaliśmy tutaj.

Sam pomysł włączenia e-sportu do IO ma być sposobem na zainteresowanie młodych ludzi ruchem olimpijskim. Jak powiedział Casey Wasserman, przewodniczący komitetu LA 2024:

LA 2024 w pełni popiera misję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mającą na celu zachęcić młodych ludzi do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ogromna popularność e-sportu i stale rozwijająca się technologia to istotne narzędzia mogące pomóc w ponownym połączeniu millenialsów z ruchem olimpijskim.

Starania komitetu z Los Angeles nie są jedynym tego typu zabiegiem. Podobny cel obrała sobie International e-Sports Federation. Ich wniosek o oficjalne uznanie e-sportu za jedną z dyscyplin olimpijskich ma zostać rozpatrzony jeszcze w tym roku.